Lowy nie są końcem ich oferty, są początkiem. Początkiem jak rok 1982 – faza wstępna sneaker gry dzisiejszych czasów. Kawałki o nich nagrali między innymi West, Ally czy Nelly, powstawały całe serie ubrań poświęcone specjalnie dla tych kicksów.  Air Force One to trzydziestopięcioletni fenomen, który każdy buciarz obowiązkowo musi mieć w swojej kolekcji!


 Dokładnie 35 lat temu na świat przyszły ‘Air Force 1’, które swoją drogą narobiły niezłego szumu wśród amerykańskich odbiorców. Początkowo but stworzony typowo do grania w kosza, dziś są raczej rzadkością na parkietach NBA. Bruce Kilgore – tak nazywa się projektant af1 – to gość, któremu zawdzięczamy nie tylko świetną bryłę, genialną historię, ale i prawdopodobnie początek całego obuwiowego hype’u.

Air Force 1 Retro 'White on White'
Air Force 1 Retro ‘White on White’

Nie zapominajmy jednak skąd wzięła się sama nazwa, mimo że inspiracją była katedra Notre Dame, Nike zdecydował się postawić na samolot, którym podróżował w tamtych czasach prezydent Stanów Zjednoczonych. Kolejnym dobrym ruchem ze strony giganta było stworzenie ich w trzech wersjach – low, mid, high-top. Jeżeli chodzi o samą bryłę buta i charakterystyczne elementy to zdecydowanie należy do nich metalowa blaszka zamocowana na sznurówkach tzw. deubré, której projektantem był Damon Clegg. Nike stopniowo zmieniał deubré. Z okazji dwudziestopięciolecia umieścił na nim datę ’82. Air Force 1 były zdecydowanie jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie butów. Ze względu na kultową kolorystykę ‘White on White’ Air Force 1 przyciągnęły do siebie też fanów customize’u. SportsOneSource podaje, że najlepszym rokiem dla kultowych butów był 2005 – sprzedaż szacuje się na 12 milionów par! 2000 tysiące różnych kolorystyk, współpraca ze streetwearowymi potentatami takimi jak BAPE, Supreme, Undefeated czy Anti Social Social Club to żadna nowość dla Nike.

Ones to nie tylko zaczątek koszykarskiej ery obuwia, to także ważny element kultury hiphopowej. Amerykańskie ulice bardzo szybko pokochały Air Force 1, w Polsce nie były one tak popularne i pierwsze parki przyjechały do nas dopiero w ’94. Z okazji 25-lecia AF1 w 2007 roku kawałek o sneakersach nagrali wspólnie Kanye, Rakim, Nas i DJ Premier.

Jednak cofnijmy się do lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, na parkietach amerykańsko-kanadyjskiej ligi gościł wtedy Michael Cooper i Jaamal Wilkes grający w Lakersach, Bobby Jones i Moses Malone z Philadelphia 76ers oraz tworzący wspólnie original six Calvin Natt i Mychal Thompson z Portland Trail Blazers. Każdy z chłopaków wyposażony został w parkę Nike Air Force 1 ‘White&Grey’. Chłopaki z oryginalnej szóstki momentalnie podali opinię, że buty te są jak dotąd najwytrzymalszymi, w których mieli okazję grać – tak zostały z nami do dzisiaj.

~ks