Jedna z poważniejszych zmian w designie kolekcji retro to przejście ze znanego Nike Air na Jumpmana! Jak doszło do tego posunięcia i czy faktycznie było ono przemyślanym działaniem?


Projekt “black cementów” spod ręki Tinkera Hatfield

Dwoje z najbardziej znanych projektantów Peter Moore i Bruce Kilgore,  a chwilę wcześniej były wiceprezes opuścili Nike i chcieli zachęcić Jordana do odejścia z nimi do konkurencji. To był czas na przełom, bo dwa pierwsze modele butów sygnowanych jego nazwiskiem nie do końca mu się podobały, opuścił sporo meczy przez kontuzję za co po części mógł winić buty. Na szczęście, jak pokazała nam historia, Jordan został twarzą jeszcze niejednego modelu, a designerem Air Jordan III został znany wszystkim Tinker Hatfield. Stosunkowo “świeży” w branży projektant postawił na kontakt z koszykarzem. Jordan chciał stabilnego i trwałego buta, Hatfield miał ciekawy pomysł jak odświeżyć ich wygląd i dać Jordanowi to, czego właśnie mu trzeba. Narodziły się Air Jordan III.
Hatfield znalazł w projektach Moore’a zdjęcie, które przedstawiało słynnego jumpman’a i postanowił wykorzystać je na języku, a z tyłu ukazał się swoosh. Ukazały się jako mid-top’y, pojawił się także elephant print i widoczna “poduszka” czyli system Nike Air. Zmiękczona skóra nie powodowała odcisków, a buty prawie nie potrzebowały rozbicia.

Świetna kampania reklamowa z MJ’em i Marsem Blackmonem (Spike Lee, kojarzony ówcześnie z butów Air Jordan “Son Of Mars”) dała zadowalające efekty, w postaciu wzrostu popularności butów.  Sam His Airness musiał czuć się w trójkach świetnie, bo wygrał w nich Slam Dunk Contest słynnym wsadem z linii rzutów osobistych, został MVP Meczu Gwiazd, najlepszym obrońcą roku, najlepszym zbierającym, najlepiej punktującym, najbardziej wartościowym graczem i znalazł się w All-Defensive Team. Pisząc o trójkach często używa się przedrostka -naj, nic dziwnego skoro trójki są jednymi z ulubionych kicksów Jordana i jednocześnie jednymi z najbardziej znanych i lubianych butów z serii.

 

Jedne z bardziej znanych kolorystyk trójek

 

MJ i Spike Lee