Po wielkim sukcesie legendarnego modelu Air Jordan 3 poprzeczka została podniesiona. Zdawałoby się, że Hatfieldowi ciężko będzie podołać stworzeniu butów, które nie odstawałyby od poprzednika…


A jednak. A miało to miejsce w 1989 roku, Tinker Hatfield nie uciekając się do drastycznych zmian w bryle buta, design trójek wzbogacił o parę poprawek, tworząc model przeznaczony nie tylko na boisko, a także na ulicę. Air Jordan IV zadebiutowały wtedy w czterech kolorystykach: White Cement, Bred, Military Blue i Fire Red, w cenie ok. 400 zł.

Co nowego? W czwórkach zastosowano nubuk, którego w butach dla koszykarzy wcześniej nie wykorzystywano oraz  siateczkę. Jak powstawała? Tinker zrobił zanurzył siatkę w miękkim plastiku i wdmuchiwał przez nią powietrze, aby usunąć plastik w dziurkach pomiędzy. Dla stabilizacji stopy zostały także stworzone skrzydełka boczne. Jumpman znany już nam z trójek, został wzbogacony o napis Flight. Pojawił się też uchwyt na zapiętce ułatwiający zakładanie buta.

Pierwsza reedycja AJ4 pojawiła się dopiero po 10 latach. Powróciły wtedy kultowe kolorystyki Bred i Military Blue, z dwoma nowymi u boku: Oreo oraz Columbia, które były pierwszymi wydaniami bez siateczki – zamiast niej pojawiła się perforowana skóra. Wtedy Jordan Brand doczekał się momentu, w którym każdy chciał mieć czwórki.

W latach 2004-2006 pojawiło się wiele nowości: wersja Classic Green i Cool Grey, wydania Laser, Thunder i Lightening, Tour Yellow, Pure Money, Black Cat, Mist Blue i jedna damska kolorystyka. Kolejne wydanie pojawiło się dopiero w 2010 i było to Silver Anniversary.

W 2012 Cavs na wzór drużyny z Clevlend, przeciwko której został oddany sławny rzut Michaela Jordana. Rok później pojawiają się ponownie trzy całkiem nowe wersje. Jedne w barwachChicago Bulls, drugie ze świecącymi w ciemności elementami i trzecie jako część zestawu Fear. W roku 2015 zadebiutowały wersje Teal, Laser, czy 11Lab4 w dwóch wariantach. Rok 2016 przyniósł nam nowe wersje Alternate oraz Dunk From Above. Pojawiły się dwie nowe wersje GS w damskich rozmiarówkach: Knicks oraz Denim. Największą premierą roku okazały się White Cement z Nike Air na pięcie. A na koniec wersja Premium w postaci Snakeskin i Pony Hair.

 

~ws