Połowa lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku to zdecydowanie czas popularności butów, w których też Jordan rozwinął skrzydła. Historia Air Jordan II!


Rok po wydaniu Air Jordan I czyli w 1986 na rynku pojawiają się dwójki. Głównym projektantem butów był Bruce Kilgore, ale pomagał mu również znany z poprzedniego modelu Peter Moore. Ponoć główny projektant inspirację czerpał z XIX wiecznego kobiecego botka. Warto wspomnieć, że z buta zniknął charakterystyczny swoosh, jedyne znaki, które świadczyły o produkcji buta przez nike to napis z tyłu buta i pierwsze logo Air Jordan – wings logo. Podobieństwo do dwójek można zauważyć w Air Force I, bo wyszły spod rąk tego samego projektanta. Co ciekawe nazwiska obu projektantów, po pracy nad modelem, o którym mówimy w tym artykule,  nie pojawiły się w przyszłości pośród projektantów kolejnych par dla His Airness’a. Wszystkie oryginalne Air Jordan II produkowane były we Włoszech, gdyż miały to być luksusowe buty do koszykówki z najlepszej skóry i z dbałością o każdy detal. Ich retail po raz pierwszy w historii butów przekroczyła próg 100 dolarów, a w Polsce cena wynosiła około 360 polskich złotych. W czasach ich świetności innowacyjny design zapewnił im nie mniejszą popularność niż osiągnęły jedynki.

Jedna z plotek mówi, że w okresie 1996-2001 zagubiona lub zniszczona została forma z jakiej powstawały.  Była potrzeba stworzenia czegoś nowego, wyszły więc Air Jordan II Nu’Retro w trzech kolorystykach:

  • White/Varsity Red
  • Black/Metallic Silver
  • White/Midnight Navy/University Blue

(Zdjęcia poniżej)

Jedną z najbardziej poszukiwanych par wśród sneakerheadów z całego świata są Air Jordan II w kolorystyce K.O. Jest ich bardzo niewiele, a ponadto trzeba zapłacić za nie horrendalne kwoty.

Jako ciekawostkę, można dodać, że właśnie w skórzanych butach spod rąk Włoskich szewców MJ wygrał pierwszy Slam Dunk Contest, zdobywa pierwszy z serii tytułów za zdobywanie punktów. Ponadto średnio 37,1 punkta na grę pozwala mu stać się pierwszym od czasów Wilta Chamberlaina graczem, który osiągnął 3000 punktów w sezonie.