To właśnie w Air Jordan VIII Michael sięgał szczytu przed swoją pierwszą emeryturą. Gdyby nie wrócił on do koszykówki, a Nike nie zdecydował się na kontynuowanie linii bez Jordana na boisku, to 8’mki byłyby ostatnimi, a po 1993 roku nie byłoby już butów z serii Air Jordan…


Air Jordan VIII może nie być najbardziej kultowym, najlepiej funkcjonującym, a nawet najpopularniejszym Air Jordanem z lat 90., ale wydaje się ucieleśniać wygląd ery lepiej niż jakikolwiek inny but. Projekt Hatfielda uosabia epokę dzięki paskom, grafikom, kolorom i reklamom Bugs Bunny. Tak jak w siódemkach, tak i w tym wypadku zdecydowano się na reklamę z udziałem Looney Tunes.

Wydane w 1993 roku, kosztowały wówczas 125$. Air Jordan VIII pojawiły się z czymś zupełnie nowym – tzw. Bugs Bunnies – dwoma krzyżującymi się nad sznurówkami paskami (sygnowanymi liczbą 23) z zapięciami na rzepy, aby dodatkowo móc regulować podparcie stopy. Na języku pojawił się logotyp z froty, wewnątrz buta zastosowano dodatkowy kołnierz/skarpetę, w stylu tej z Nike Huarache, dopasowującą się do stopy. But był amortyzowany systemem Nike Air zarówno w pięcie, jak i w przedniej części stopy. Nie były one tak komfortowe w noszeniu, jak ich poprzednicy. Innowacyjne paski sprawiały, że buty były ciasne po bokach, stąd osoby o szerokich stopach miały problem z ich noszeniem. Względem pozostałych projektów Tinkera wydaje się, że w AJVIII skupił się bardziej na estetyce niż wydajności, podczas gdy większość jego modeli ma nieskazitelną równowagę wyglądu i funkcjonalności. Choć sam projekt jest ciekawy, wadą jest cięższy i mniej oddychający but.

 

Zostały wydane w trzech wersjach kolorystycznych: Home, Aqua i Playoff, każda zapakowana w nowe pudełko Air Jordan, które później było użyte także przy AJ9, AJ10 i dwóch pierwszych kolorystykach AJ11. Reedycja wydana po 10 latach zawierała 4 pary – pojawiły się też w wersji low-top. Air Jordan VIII Retro Low zawierały ten sam wzór co wysokie, ale z jednym poprzecznym paskiem zamiast dwóch.

Tinker Hatfield uważał, że linia Jordan była wystarczająco silna, aby wyeliminować z niej znak Nike. Zajęło to dużo czasu, jednak w końcu doszło to do skutku – oryginalny model Air Jordan VIII nie ma znaku Nike. Sama firma bowiem zwróciła się do Hatfielda, że nie chcą oni już skupiać wszystkich sił oraz pieniędzy na kolejne wydania.

 

 

Air Jordan VIII Bugs Bunny

Air Jordan VIII Playoff

Air Jordan VIII Aqua

Air Jordan VIII Playoff Low

 

 

~ws