Powstałe po sukcesie AJ11, to właśnie Air Jordan 12 dodawały Michaelowi sił, gdy brał udział w finale NBA przeciwko Utah Jazz z 38-stopniową gorączką!


Tym razem punktem wyjścia dla Tinkera Hatfielda stała się kultura Japonii. Układ szwów w bocznej części cholewki symbolizuje promienie wschodzącego słońca znane z japońskiej flagi “Nisshoki”, która także stała się inspiracją dla AJ XII. Na czym jeszcze opierała się stylistyka Air Jordan 12? Na damskim bucie z XIX wieku!

Co mamy w “dwunastkach”? Skórzaną cholewkę, włókno węglowe w podeszwie (które pierwszy raz pojawiło się w Air Jordan 11), zmodyfikowany wzór w jodełkę dla lepszej trakcji, jak również quick lace system. Jeśli chodzi o design widzimy faktury na wzór skóry jaszczurki oraz rozchodzące się promienie, odnoszące się do japońskiej wyżej wspomnianej bandery. Oprócz tego, Michael chciał nieco zmienić w modelu look liczby 23, w związku z tym w AJXII zamiast niej na języku widzimy – Two 3. Z tyłu buta umieszczono też naszywkę z napisem “QUALITY INSPIRED BY THE GREATEST PLAYER EVER”.

Air Jordan XII weszły na rynek w sezonie 1996/1997 w pięciu kolorystykach: Taxi, White/Red, Flu Game, Playoff i Obsidian. Pierwszej wersji retro doczekaliśmy się w 2004, święciliśmy wtedy powrót 10 kolorystyk. Pojawiła się ekskluzywna edycja tylko online o nazwie Nubuck. Tylko zarejestrowani użytkownicy – członkowie Team Jordan mieli do nich dostęp, ale żeby móc je kupić, musieli otrzymać list z adresem URL, datą i godziną premiery butów. W 2009 roku nastąpiło jednak ponowne wydanie tej edycji. Później pojawiły się jeszcze kolejne trzy kolorystyki, w tym Rising SunNa trzecią serię Air Jordan 12 Retro w 2012 roku składały się trzy kolorystyki, w tym powrót Playoff i Obsidian w oryginalnej formie, po raz pierwszy od 1997 roku. Rok 2013 przyniósł cw Taxi (które wcześniej w 2008 roku pojawiło się w Countdown Pack’u) oraz całkiem nową kolorystykę – Gamma BlueW ostatnich latach pojawiła się między innymi kolaboracja PSNY x Air Jordan 12, najpierw wyszli z City Packiem, a niedawno przy ich współpracy dwunastki zostały stworzone dla drużyny futbolowej z Michigan.

Air Jordan XII “Taxi”

Air Jordan XII “White / Red”

Air Jordan XII “Obsidian” (French Blue)

Air Jordan XII “Black/Varsity Red”

Air Jordan XII “Playoff”

Air Jordan XII Retro “Nubuck”

~ws