Balenciaga nie zwalnia tempa. Do sprzedaży trafia kolejny z innowacyjnych projektów dyrektora domu mody… kolejny szokujący. Zarząd Balenciagi wciąż wyznacza nowe granice między modą a codziennością. Na co przyszedł czas tym razem?


Cristobal Balenciaga był niewątpliwie prekursorem w kwestii nadawania innego kształtu projektom ówcześnie postrzeganym jako klasyczne czy kultowe. Dom mody, słynący w pierwszej połowie XX w. z lejących się płaszczów, perfekcyjnej asymetrii czy “nadmuchanych” sukni, nadal dąży do utrzymania obserwatorów zaintrygowanych ukazującymi się wciąż kolekcjami.

Demma Gvasalia, to on od 2010 roku siedzi za biurkiem dyrektora kreatywnego Balenciagi. Jednak czy “dyrektor kreatywny” to dobre w tym przypadku określenie? Pokazy, zdjęcia z przygotowań czy posty na Instagramie często spotykają się z diametralnie skrajnymi opiniami. Głosy krytyki wskazują brak funkcjonalności jako jedną z największych wad realizacji projektów Gvasalii ale owe zdają się nieistotne, gdy spojrzymy na kunszt autora jak na pojedyncze dzieła sztuki.

 Znalezione obrazy dla zapytania balenciaga bag                            Znalezione obrazy dla zapytania balenciaga crocs

 

Projektant słynie z wprowadzania odbiorcy w konsternację i tym razem również nie pozostał w tej kwestii nikomu dłużny. Do plastikowych toreb (które a propos rozpoczęły szał na niebieskie siatki z Ikei), potężnych Crocs’ów ozdobionych przypinkami oraz “koszulo-t’shirta” dołączył kolejny spędzający sen z oczu znawców egzemplarz.

Znalezione obrazy dla zapytania balenciaga 7 layers coat

Mowa o parce z sezonu Autumn/Winter zaprezentowana na paryskim Fashion Week’u. Wyróżnia się ona bowiem… 7 (!) warstwami, a jej cena waha się w okolicach $8.000.

Czy jest ona próbą zwrócenia uwagi przez projektanta na ciągły problem zmiany klimatu, czy może jedynie chęcią utrzymania wizerunku wykraczającego poza schematy brandu? Niezależnie od odpowiedzi czy genezy powstawania jakiegokolwiek z elementów kolekcji jasno można stwierdzić, że Balenciaga ogromnie wpływa na rozwój zarówno mody jak i sztuki.

~an