Supreme od lat chcąc wzbogacić swoje kolekcje łączy swoje siły z innymi brandami. Niezależnie od edycji, projekty współprac stają się kultowe i kojarzone niemal za każdym razem, gdy się pojawiają, co bez wątpienia przekłada się na ich wysokie ceny na rynku wtórnym. Jednak jak wygląda przeszłość łączenia sił deskorolkowej marki z różnorodnymi projektantami?


Przeglądając kolekcje Supreme trudno nie odnieść wrażenia o nadzwyczajnym luzie i  wyjątkowości, w które wręcz opływają. Założona w 1994 roku, skierowana głównie w “skejterską” społeczność marka obiera całkiem ciekawą taktykę marketingową nadając sobie jednocześnie niepowtarzalny styl i zdobywając niesamowitą popularność.

Supreme to bowiem jedna z pierwszych marek, która nierozłącznie powiązała angaż, na pozór rywalizujących ze sobą firm, ze swoim wizerunkiem. Dziś, chcemy zwrócić uwagę na te najbardziej zastanawiające, głośne i znaczące w świecie trendów.

 

VANS

Znalezione obrazy dla zapytania supreme vans 1997

Myśląc o połączeniu sił Vansa i Supreme najczęściej przed oczami widnieją nam najświeższe modele. Jednak debiutancki projekt na modelu Vansów Old Skool wywodzi się z 1997. Obie marki wciąż regularnie łączą swoje siły eksperymentując na wielu sylwetkach butów.

Brooklyn Machine Works

Znalezione obrazy dla zapytania supreme brooklyn machine works

Z pewnością najrzadszy z release’ów Supreme to rower powstały w warsztacie Brooklyn Machine Works. Wypuszczone w 1998 roku jedyne 36 sztuk rowerów uważane są dalej za niedostępne w stanie DS. Faktycznie, na tle ogółu wydawanych przez Supreme akcesoriów nie pozycjonowałby się na podium najciekawszych, lecz fakt, że jego obecna cena przekracza $47 000, a jeden stoi na podwórku Erica Claptona może diametralnie zmienić nasz stosunek wobec całej kolaboracji.

BAPE

Znalezione obrazy dla zapytania supreme bape collab 1993

Tu nikogo nie trzeba przedstawiać. Dzisiaj jeden z najpopularniejszych (i najbardziej pożądanych) japońskich brandów w 1998 roku wyglądał zupełnie inaczej. Niemrawo rozwijający się wówczas projekt, praktycznie niedostępny online oraz potrzebujący rozgłosu trafiła szansa zaistnienia wśród amerykańskiego grona. Prostota, którą wniosła tokijsko-nowojorska premiera przeprojektowanego Box Logo umieszczonego na białym t-shircie spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, a obecnie jej wynik jest oceniany jako jeden z najwartościowszych itemów od Supreme.

GOODENOUGH

Znalezione obrazy dla zapytania supreme goodenough

Jedna z pierwszych i ciekawszych (przez późniejsze losy założyciela japońskiego GOODENOUGH) kolekcji. Wynikiem współpracy Hiroshi Fujiwary i Supreme, na długo przed angażem Japończyka m.in. w Levi’s czy Louis Vuitton, były utrzymane w stonowanej kolorystyce, zawierające kombinacje nazw obu marek t-shirty, bluzy czy longsleevy. Projektanci pierwszy raz pracowali wspólnie w roku 1999 i spotkali się ponownie kolejno 2 i 8 lat później. Cena t-shirta z pierwszej edycji wynosi teraz $141 i ciągle można go zdobyć na stronach resellerskich.

SSUR

Znalezione obrazy dla zapytania ssur supreme

 

Ponownie pozycja z ’99. Przeciwnie do wyżej opisanej kolaboracji, ta nie aż tak wybiega poza warsztat Supa. 3 kolorystyczne wersje t-shirta “Kid’s Ain’t Playing Over Here” to mini-kolekcja, w którą włączył się Russ Karablin– założyciel SURR-Plus, a wcześniej projektant graficzny na Lafayette Street.

DC Shoes

Podobny obraz

Model typowo skejterskich butów nie mógł pozostać zapomniany przez Supreme. Tym razem, w 1999 zamiast Vansów, na półkach lokalu stanęły DC sygnowane rosnącym w popularność Bogo. Cena dziś? Około $300.

W)TAPS

Podobny obraz

Trzecia japońsko-amerykańska kolaboracja na naszej liście. Ścieżki WTAPS i Supreme krzyżowały się dotychczas trzykrotnie. W 2001 roku, kiedy popularność nowojorskiej marki na wschodnich wyspach radykalnie rosła, zaprezentowane zostały koszulki i bluzy z inspirowanym Superman’em logo. Kolejne współprace owocowały już nie tylko w t-shirty, lecz pełne kolekcje. W 2007 roku zdecydowanie postawiono na klimaty militarne, aby w 2009 zmienić kurs i trafić do… college’u.

Nike

Podobny obraz

Nike Dunk Low SB, tak nazywa się pierwszy model ze współpracy w 2002 roku. Teraz, Nike regularnie tworzy z Supreme, lecz 16 lat temu, wspomniana kolaboracja wywołała niemałe poruszenie. Wszystko za sprawą wydanej rok wcześniej przez Supreme koszulki głoszącej hasło “F.ck Nike”, która miała wyśmiewać nastawioną głownie na zysk politykę obuwniczego giganta. Paradoks?

Jeff Koons

Znalezione obrazy dla zapytania supreme jeff koons

“Jestem oddany swoim zainteresowaniom i się na nich skupiam. Wtedy rzeczy stają się rzeczywiste”, tak Jeff Koons odnosił się do swojej sztuki i w 2006 roku przyszedł czas na przedstawienie przez niego wizji dotyczącej deskorolki. Koons, znany z odmieniania ulic za pomocą spektakularnych dzieł sztuki, przy okazji projektowania dla Supreme również nie zrezygnował z zawarcia w zaprezentowanych trzech blatach deskorolkowych odrobiny surrealizmu.

FILA

Znalezione obrazy dla zapytania fila supreme

Jedyna jak dotąd kolekcja stworzona we współpracy z włoską marką sportową. Opaski, koszulka polo i bluza miały być wspomnieniem sportu w stylu retro w nowej, 2007-formie. Niektórzy doszukują się w niej subtelnego nawiązania do rodziny Soprano, kojarzonej z treningowymi kompletami od FILI czy popularnymi treningami na salach lat 80.

The North Face

Podobny obraz

Zimowe kurtki z kolaboracji TNF i Supreme pozostają nieodłącznym elementem zimowej panoramy a wszystko miało swój początek w 2007, kiedy to po raz pierwszy brand z San Francisco wypuścił serię ubrań stworzonych z Supreme. Regularne kolaboracje TNFxSupreme są w czołówce najpopularniejszych premier każdego sezonu.

Hanes

Znalezione obrazy dla zapytania hanes supreme

Można powiedzieć, że na powstanie bokserek Supreme miał wpływ sam Ralph Laurent. Dlaczego? Spieszymy z wyjaśnieniem. Pomysł stworzenia kompletu bielizny narodził się, gdy wśród obsługi stacjonarnego sklepu Supreme w Nowym Jorku zauważono tendencję do sięgania po podkoszulki z logo słynnego jeźdźca. Szybko narodził się pomysł zastąpienia “konika” malutkim box logo i doprawieniem kolekcji pozostałymi elementami bielizny. Kolaboracja od 2009 jest sprzedawana regularnie i zawiera w sobie m.in. skarpety czy topy.

Champion

Znalezione obrazy dla zapytania champion supreme 2010

Supreme zawdzięcza Championowi niemałą zasługę nie tylko pod względem obecnego bilansu zysków z częstych współprac. Już po otwarciu pierwszego sklepu stacjonarnego pod nadzorem Jebbii używano tam produktów sportowej marki jako podstawę na druki pierwszych projektów brandu. Jednak oficjalnie to w 2010 roku wydano pierwszą wspólną kolekcję. Dziś najpopularniejszymi z wyników współpracy są klasyczne hoodies ozdabiane logotypami obu marek.

Stussy

Znalezione obrazy dla zapytania stussy supreme 2010

Ponownie, za tym projektem stoi osoba od początku bardzo bliska nie tylko Supreme a również Jamesowi Jebbii. Możliwe nawet, że gdyby nie Shawn Stussy, na Manhattanie nigdy nie widniałoby logo z białym napisem na czerwonym tle. Shawn miał od początku ogromny wpływ na Jebbię  i stanowił źródło jego motywacji. Z okazji 30-lecia Stussy odnowiono logo “Skate Tough” z lat 80. Koszulka nie była dostępna dla klientów Supreme ani na stronie, ani w lokalnych sklepach.

Playboy

Znalezione obrazy dla zapytania supreme playboy 2011

Wydaje się, że logo Playboy’a jest jednym z najpopularniejszych… w ogóle. Kojarzone z przemysłem rozrywkowym, pięknymi kobietami i luksusem wychodzącym spod dachu posesji Hugh Hefnera pozostanie zawsze symbolem pewnej epoki w kulturze. Dostrzegło to również Supreme i od 2011 do 2017 roku umieszczało kultowego królika na dziesiątkach swoich projektów.

Comme des Garçons SHIRT

Znalezione obrazy dla zapytania cdg supreme 2012

Z pozoru niemożliwe do połączenia branże High Fashion i Daily Casual w tym wydaniu łamią wszelkie schematy. 2012 rok to moment zatrzymania wątpliwości co do rozgraniczania poszczególnych sfer modowych a kolaboracja CDG i Supreme idealnie to ukazuje. Regularna współpraca japońskiego domu mody i streetwearowego Supreme, obok projektów TNFxSup, ciągle intryguje a jej wyniki są obiektem pożądania wielu kolekcjonerów.

Rolex

Znalezione obrazy dla zapytania rolex supreme fuck em

Najbardziej szokujący i niespodziewany z projektów współprac. Pomimo, że kolaboracja ze szwajcarską manufakturą zegarków nie była ogłoszona jako oficjalna, w roku 2013 wypuszczono 20 egzemplarzy modelu Submariner zdobionych sloganem “F.CK EM” na tarczy oraz wygrawerowanym Bogo z tyłu zegarka. Plotki mówią o retailu wynoszącym od $10 000 do $12 000, podczas gdy cena na rynku wtórnym miała być równa… $50 000! Po tym wydarzeniu, wciąż czekamy na ogłoszenie możliwej oficjalnej współpracy, jednak wciąż nic nie jest pewne.

Jordan Brand

Podobny obraz

Zdecydowanie największe nazwisko świata koszykówki, z jakim przyszło współpracować amerykańskiej marce. Wraz z premierą modelu Air Jordan V, Supreme współpracowało z Jordanem nad stworzeniem pasującej do nich kolekcji. Zawarty między literami “SupremeJumpman pojawił się w 2016 roku na t-shirtach, bluzach, kurtkach, spodniach dresowych i czapce. Kolekcja trafiła do sprzedaży tydzień po prezentacji butów a jej dopełnienie stanowiło wykorzystanie zdjęcia wykonanego przez Terrego Richardsona Michaelowi Jordanowi na koszulce Supreme.

Louis Vuitton

Znalezione obrazy dla zapytania louis vuitton supreme runway

Śmiało można powiedzieć, że ogłoszenie w 2017 roku oficjalnej współpracy między nowojorskim sklepem deskorolkowym a pionierem wśród paryskich domów mody brzmiało jak nieudany żart. Cały świat śledził zawzięcie rozwój sytuacji, codziennie mogliśmy spotkać się z nowszymi przypuszczeniami i plotkami a gdy ostatecznie ujrzeliśmy Box Logo na tle czerwonego monogramu wszystko było już pewne. Świat mody został podzielony, jedni nie akceptowali przełożenia marki z ulicy na francuskie wybiegi, drudzy zaś wypatrywali w niej rozpoczęcia nowej epoki i odrzucenia stereotypów o potrzebie łączenia luksusu wyłącznie z luksusem. Kolaboracja Supreme i Louis Vuitton stała się symbolem odejścia od schematów i powodem do spojrzenia na modę ponownie, z innej perspektywy.

~an