Łączenie patternów, krzywe ściegi lub zdeformowane ubrania występujące na wybiegach u czołowych projektantów już nikogo nie szokują. Jako obserwatorzy sceny modowej przywykliśmy do co raz to oryginalniejszych idei przedstawianych nam przez największe domy mody. Należy zatem zadać pytanie, dlaczego zmienił się przez nas stosunek do “mody na brzydotę”?


 

Z pewnością każdy z nas śledząc nowości z wybiegów napotkał się na coś, co diametralnie odbiegało od obowiązujących wokół standardów. Trzeba przyznać, w ostatnich latach kolekcje na Fashion Weekach ukazują porzucenie “barier” stawianych wcześniej przez osoby z branży. Chaos i groteska– to one dominują na dzisiejszych wybiegach.

Znalezione obrazy dla zapytania gucci shoes

 

Cekiny, foliowe płaszcze, przesadnie obrandowane t-shirty- jeszcze nie tak dawno były oznaką kiczu. Dziś wyprzedają się w mgnieniu oka. Co ma wpływ na taką zmianę?

Znalezione obrazy dla zapytania fendi logomania

Żyjemy w świecie ciągle otaczani przez sensację, nie jest więc dziwnym, że ciągle jej poszukujemy. Powoli to, co kiedyś odrzucało zaczyna być atrakcyjne. Lubimy być zszokowani. Lubimy łamać schematy. Lubimy przyciągać wzrok.

Podobny obraz     Znalezione obrazy dla zapytania sita abellan

Zakochaliśmy się w zniszczonych swetrach, oversize’owych bluzkach, wielkich butach i błyszczących akcesoriach. Nie ma się co dziwić, w świecie, gdzie każdy chce pozostać sobą mieszają się wszelkie style. Ekstrawagancją została powierzchowna niechlujność i brak estetyki. Właśnie to nas wyróżnia.

Projektanci zajęli się rozwojem kwestii artystycznej i symbolicznej w tym, co chcą kreślić. Zdecydowanie ich rola stała się bardziej obszerna niż dotychczas, co za tym idzie- bardziej wpływowa. Poza tym, do ich grona wciąż dołączają osoby spoza otoczenia stricte modowego.

Swoją wizję na temat otaczającego świata przekładają na ubrania muzycy, aktorzy i celebryci. Środowisko stało się miejscem zderzenia kultur, przyzwyczajeń i opinii, co nie zdarzało się wcześniej na tak szeroką skalę. Merchandising trafia do szerokiego grona odbiorców chcących utożsamić się ze swoimi autorytetami.

Znalezione obrazy dla zapytania merchandising kanye     Znalezione obrazy dla zapytania astroworld merch

Obecna sytuacja w modowej sferze to zdecydowanie coś, co nie miało miejsca wcześniej. Czy zamiłowanie do ciągłego eksperymentowania pozostanie ciągle gloryfikowane? A może moda znów nieoczekiwanie zwróci się w kierunku, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć? Jakkolwiek by nie było, znajdujemy się w godnej uwagi chwili w modowej historii.

~an