Mężczyzna o surowym wyrazie twarzy z siwymi włosami zaczesanymi w kitkę, w ciemnych okularach i rękawiczkach. Takiego go znamy. „Nie muszę się przed nikim tłumaczyć i to jest mój największy luksus”. Kontrowersyjny, fascynujący, elegancki. Jaki naprawdę był Karl Lagerfeld?


„Kiedy byłem młody, u początków kariery postawiłem sobie za cel pracować więcej niż inni, żeby wykazać im, jak bardzo się mylą.”

Elisabeth Bahlmann, sprzedawczyni w sklepie z bielizną w Berlinie spotyka swojego przyszłego męża – Otto Lagerfeldta pochodzącego z Rosji, dystrybutora w firmie sprzedającej w Niemczech skondensowane mleko. W 1930 roku Elisabeth i Otto biorą ślub, rok później rodzi się ich córka – Martha Christiane, a dwa lata po niej syn – Karl.

1947. W wieku 14 lat Karl wyprowadza się z matką do Paryża.

1954. Karl zdobywa pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Secrétariat International de la Laine za szkic płaszcza. Płaszcz został wyprodukowany przez Pierre’a Balmaina, który zaproponował Karlowi pracę jako jego asystent.

1957. Zostaje dyrektorem artystycznym w domu mody Jeana Patou.

1962. Karl jest jednym z pierwszych freelancerów w nowoczesnym przemyśle modowym, działającym między Francją, Włochami, Anglią i Niemcami.

1964. Rozpoczyna współpracę z Chloe.

1965. Karl rozpoczyna pracę dla Fendi.

1975. Karl jest pierwszym projektantem, który wprowadził perfumy – CHLOE – bez własnej wytwórni.

1983. Zostaje mianowany dyrektorem artystycznym domu Chanel.

„Sukces Chanel polegał na umiejętności przekazania innym fragmentów samej siebie. Ponadczasowa muzyka zbudowana na pięciu nutach, u której kobiety intuicyjnie rozpoznają esencję Chanel: luksus i wyrafinowanie.”

1984. Tworzy własny dom mody sygnowany własnym nazwiskiem – KARL LAGERFELD, kontynuując współpracę z Chanel i Fendi.

1987. Karl staje za obiektyw i rozpoczyna własne kampanie. Staje się sławny dzięki swojej pracy fotograficznej, a wiele z jego obrazów zostało przekształconych w książki o sztuce opublikowane przez Steidl.

1992. Tworzy 60 kolorowych ilustracji do bajki “Nowe szaty cesarza” Hansa Christiana Andersona.

1999. Karl otwiera w Paryżu księgarnię o nazwie 7L. Rok później stał się wydawcą wraz z powstaniem wydawnictwa EDITIONS 7L, specjalizującym się w książkach o wiedzy wizualnej i fotografii. Wszystkie kampanie dla Chanel, Fendi czy Karl fotografuje właśnie w 7L, w którym zaaranżował specjalne studio.

2000. Karl zmienia swój wygląd i na nowo definiuje swój wizerunek po tym, jak stracił 42 kilogramy z narzuconą sobie dietą. Niedługo potem publikuje książkę “Dieta 3D”, której sprzedaż sięgnęła dziesiątek tysięcy egzemplarzy na całym świecie.

Nie ciągnie go do typowych używek. Rzucił alkohol, ponieważ narzekał, że go szybko usypia oraz nigdy nie zapalił papierosa. Zadeklarował natomiast, że jest uzależniony od Pepsi. Projektant ma osobistego lokaja, który zawsze czeka w gotowości, aby podać ulubioną Pepsi Max. Mimo to, Karl Lagerfeld dwukrotnie (w 2001, a następnie w 2011 roku) zaprojektował limitowaną edycję butelek Coca-Coli Light.

2004. Jest pierwszym projektantem na świecie, któremu H&M zaproponowało współpracę w stworzeniu kolekcji.

2008: Jego imię zostało dodane do Le Petit Larousse Illustré, najbardziej znanego francuskiego słownika.

„Coco Chanel w życiu by nie zrobiła tego co ja. Nie zniosłaby tego.”

 

2010. Otrzymał nagrodę Fashion Visionary Award Couture Council od Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku.

W grudniu 2011 roku francuski model Baptiste Giabiconi zostawił Karlowi do opieki kotkę Choupette na czas swojego wyjazdu za granicę. “Kiedy wrócił powiedziałem mu, że przepraszam, ale Choupette jest moja” – to słowa Lagerfelda. Kotka rasy birmańskiej stała się jego muzą. Ma własnego iPada, konta na social mediach, odrzutowiec, własną linię odzieży i kosmetyków oraz wydano o niej dwie książki – “The Perfect Life of a Fashion Cat” i “The Scrapbook of Choupette”.

„Nigdy nie myślałem, że zakocham się tak bardzo w kocie. Szkoda, że nie ma jeszcze małżeństw dla ludzi i zwierząt”

 

2012. Karl jest autorem comiesięcznych szkiców karykatur na zamówienie, zamieszczanych w dodatku do gazety Frankfurter Allgemein Zeitung w Niemczech.

 

„Jak długo ludzie jedzą mięso i noszą skórę nie będę rozumiał dlaczego mam nie używać futer. To bardzo proste powiedzieć żadnych futer, ale to jest biznes. Łowcy skór z północy nie mają z czego innego żyć. Te organizacje, które są przeciwko temu odbierają ludziom pracę. Kocham naturalne futra. Obrońcy praw zwierząt są zakłamani”

 

2016. Na zamówienie choreografa i reżysera Benjamina Millepieda zaprojektował kostiumy do koncertu Kwartetu Brahmsa-Schönberga w Opéra Bastille w Paryżu.

Lagerfeld równa się szczerość i pewność siebie. Zapytany o opinię po tym, jak podczas paryskiego tygodnia mody okradziono Kim Kardashian, powiedział:

„Nie rozumiem, dlaczego mieszkała w hotelu bez ochrony i zabezpieczeń. Jeśli jest się kimś sławnym, kto w dodatku publikuje w internecie zdjęcia swojej biżuterii, wynajmujesz apartament w hotelu, w którym nikt nie będzie w stanie się do ciebie zbliżyć. Nie można chwalić się bogactwem, a potem się dziwić, że spotykają cię takie rzeczy”.

2017. Zaprojektował dwa spektakularne apartamenty w kultowym Hôtel de Crillon w Paryżu. Odebrał również nagrodę “Outstanding Achievement Award” podczas British Fashion Awards oraz John B. Fairchild Award WWD.

2018. Zaprojektował 6-gwiazdkowy, 290-pokojowy hotel w Makau.

 

2019. Karl Lagerfeld nie żyje. Jego śmierć opłakuje nie tylko Paryż, ale i cały świat. Zmarł w wieku 85 lat na raka trzustki, z którym zmagał się przez kilka miesięcy.

“Świat nigdy nie pozna takiej siły, jak ty. Moje serce jest dzisiaj takie ciężkie, jednak pełne wdzięczności za wszystko czego mnie nauczyłeś i co dla mnie zrobiłeś. Twoja życzliwość, humor i lojalność będą żyły w sercach tych, którzy cię znają, a twój geniusz jest wieczny. Jestem szczęśliwa, że mogłam z tobą pracować, a jeszcze większe, że poznałam twoje serce i niewiarygodnego ducha. Zatrzymam w pamięci każdą chwilę spędzoną z tobą. Słowa nie mogą wyrazić tego, jak bardzo twoja wiara we mnie wpłynęła na każdy aspekt mojego zycia. To prezent, za który nigdy nie mogłam ci wystarczająco podziękować. Spełniłeś moje marzenia. Myślę dziś o tobie, o rodzinie Chanel i o każdym, kto cię kochał” – słowa Lily-Rose Depp, muzy Karla Lagerfelda, córki Johnny’ego Deppa i Vanessy Paradis.

~ws