Fizyczne wydania magazynów (choćby wciąż drukowanego Highsnobiety) i książek mają swój klimat. W świecie streetwearu to wciąż nisza, w dodatku generująca o wiele większe koszty produkcji, niż ich cyfrowe wersje. Sneaker Freaker wyszedł jednak naprzeciw wszystkim tym, którzy potrzebowali kompletnej encyklopedii, poświęconej sneakersom, w najlepszym wydaniu. Oto “The Ultimate Sneaker Book” – największe jak dotąd opracowanie stuletniej historii sportowego obuwia.


W porównaniu do zeszłorocznej pozycji od Highsnobiety, “The Complete Highsnobiety Guide to Street Fashion and Culture” (o której pisaliśmy tutaj), skupiającej się na rozwoju streetwearu, jego związków z domami mody i powiązaniach z gwiazdami, praca teamu Sneaker Freaker koncentruje się (prawie) wyłącznie na sneakersach. Cytując autorów, “The Ultimate Sneaker Book” to zwieńczenie ponad 15 lat działalności portalu – jednego z przodujących, jeśli chodzi o nowości i przecieki z branży. To pieczołowita dokumentacja historii powstania najważniejszych modeli, pokroju AJ1, Air Force i brandów – od Nike SB po Yeezy Kanyego Westa, w dodatku gęsto zdobiona zdjęciami.

Całość zajmuje prawie 700 stron, zamkniętych w twardej oprawie i waży (według autorów) prawie cztery kilogramy. Zdecydowanie nie będzie to kolejna książeczka, opisująca tematy najkrócej, jak to tylko możliwe.

Warto dodać, że to nie pierwszy tego typu projekt do SF. W zeszłym roku, w kolaboracji z Reebokiem, wydano książkę poświęconą butom i ubraniom wydanych przez brand w latach 90. Model 574 od New Balance także doczekał się godnego, gęsto ilustrowanego wydania.

Gdzie kupić? W oficjalnym sklepie Sneaker Freaker, w cenie 76 dolarów australijskich, z możliwością dedykacji od autora i CEO całego projektu, Simona Wooda. Dla osób podchodzących poważnie (czy też “encyklopedycznie”) do sneakersów, dziennikarzy obracających się w tematyce lub tych, którzy wiążą swoje prace licencjackie lub magisterskie z tematyką kicksów – pozycja obowiązkowa.

~ło