Nike z okazji 10 lecia przygotowało kolekcję Janoski Remastered (RM).


Niejeden model butów dał osobie, której imieniem zostały nazwane, większą popularność niż sama jego kariera. W końcu każdy wie jak wyglądają Stan Smithy, czy kojarzy buty Freda Perry’ego, ale czy ktoś zastanawiał się ile turniejów udało im się wygrać, czy jak przebiegała ich kariera? Podobnie jest z modelem firmy z OregonuNike Janoski SB, chociaż większość pewnie orientuje się, że buty są deskę i imieniem skatera zostały też nazwane, jednak czy osoby, które chodzą w tych butach, wiedzą cokolwiek więcej o autorze? Zapewne nie. Jestem skłonny odważnie stwierdzić, że gdyby udało się przeprowadzić ankietę, w której spytalibyśmy ludzi w Janoskach kim jest Stefan Janoski, większość z nich miałaby problem z udzieleniem odpowiedzi.

 

Polskie pochodzenie? Owszem! Stefan Janoski ma polsko-irlandzkie korzenie, a jego dziadkowie pochodzili znad Wisły! Sam jednak urodził się i wychował w USA. Oprócz kariery na desce (współpraca z Expedition One czy jeżdżenie z zespołem Habitat) Janoski interesuję się także sztuką! Artysta, muzyk (szczególnie upodobał sobie gitarę) i rzeźbiarz – współpracował między innymi z Andym Wardem nad wystawą, na którą stworzył rzeźby z brązu i ceramiki.

 

Na 10-lecie tych butów Nike przygotowało kolekcję Janoski Remastered, która ukaże się 1 kwietnia. W jej skład wchodzą buty w czterech różnych stylach: slip-on, z rzepami, sznurowane midy i także sznurowane lowy. Jak na Janoski przystało jest minimalistycznie: beżowa skóra i akcent żółtej gumy na podeszwie.

~gs